Nefis bir somon ızgara tarifi

Geçen hafta hadi şu yeni açılan Kağıthane Metro marketi deneyelim dedik. Her zamanki gibi çılgına döndüm ama en çok balık bölümü beni benden aldı. Çok zengin ve düzenli görünüyordu. Haftaiçi gitmenin şansından yararlanarak balıkçı bizi içeriye götürüp somon balığı almanın püf noktasını vererek nefis ızgaralık bir somon hazırladı. Kılçığı alınmış fileto somonun en güzel yeri kuyruğundan 1 karış sonraki 1 karışlık bölümüymüş. Yani alabiliyorsanız o kuyruktan bir karış sonraki iki dilimi kestirin mutlaka.

Küçük bir püf noktasından sonra gelelim tarife..Her zamanki gibi aldım iPad’imi mutfakta başladım tarif bakmaya. Ünlü şef Gordon Ramsey’nin tariflerine ve pratikliğine bayılırım zaten. Bu tarifi de kendisinden öğrendim. Bir parmaklarımızı yemediğimiz kaldı:) Balığa mırın kırın eden eşim bile bayıldı yani o kadar söylüyorum:)

Malzemeler

2 dilim somon
deniz tuzu
zeytinyağı

Püresi için:
5-6 adet küçük boy patates
bir tutam taze kişniş
Yarım demet taze soğan

Süslemek için:
6-7 adet kiraz domates (ikiye bölünmüş ve frınlanmış)

Sos:
1 limon
zeytinyağı
tuz
karabiber
az su

Yapılışı:
Bir tencerede haşlanan patateslerin kabukları soyulur. 2-3 yemek kaşığı ısınmış zeytinyağında çatal yardımıyla küçük parçalara bölerek karıştırılır. (İyice ezmeyin, hafif parçalı kalsın) İnce kıyılmış taze soğanlar eklenir ve karıştırılır. En son bir miktar sos ve taze kişniş eklendikten sonra püre hazırlanmış olur.

Balıkların deri kısmına kesme tahtasında keskin bir bıçakla kısa aralıklarla derin çizikler atılır. Rahat kesebilmek için balığı üst ve alt tarafından ellerinizle sıkıştırabilirsiniz. Her kesiğin arasına deniz tuzu dökülür. Tavada iyi kızmış zeytinyağında ilk önce derisi üstte kalacak şekilde kızartılır. 2/3 ‘si beyazlaştıktan sonra spatula yardımıyla çevrilir. 3-4 dakika daha kızarttıktan sonra ateş kapatılır ve kendi kendine siz tabağı hazırlayıncaya kadar bırakılır.

Altta püre, üstte balık olacak şekilde tabağa yerleştirildikten sonra üzerine yine limonlu sostan dökülür. Kenarları fırınlanmış domates ve roka ile süslenerek servis yapılır.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Find Wireless Deals at BestInCellPhones.com. | Thanks to iCellPhoneDeals.com Free Cell Phones, Find Highest CD Rates and Incinerador De Grasa Revisión