Hünkar Beğendi

Malzemeler
Et sote
1 kg. kuşbaşı dana eti
1 adet kuru soğan (yemeklik doğranmış)
2 diş sarmısak (rendelenmiş)
1 çorba kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
4-5 çorba kaşığı sıvıyağ
Kekik
Kimyon
Karabiber
Tuz

Beğendi
8-9 adet patlıcan
3 çorba kaşığı un
2-3 çorba kaşığı margarin
2 su bardağı süt
200 gr. taze kaşar peyniri (rendelenmiş)
1 çay kaşığı tuz

Yapılışı:
Etler sudan geçirilerek kanı akıtılır. Düdüklü tencerede 35 dakika pişirilir. Bir tencerede soğan ve sarmısak hafif pembeleşinceye kadar yağ ile kavrulduktan sonra domates,biber salçası, baharatlar ve tuz eklenerek 5-10 dakika daha kavrulur. Düdüklü tencereden delikli kepçeyle etler tencereye alınır ve karışımla iyice harmanlandıktan sonra et suyundan 5-6 kepçe ilave edilir. Çok kısık ateşte 30-40 dakika suyu kontrol edilerek pişirilir.

Patlıcanlar kürdanla bir kaç yerinden delindikten sonra közmatikte yada fırın ızgarasında arkalı önlü iyice közlenir. Kabukları soyulup, temizlenir. Tuzlu ve limonlu suda bütün olarak 20 dakika bekletilerek acı suyu çıkartılır. Derin bir tencerede margarin eritilir. Un yavaş yavaş eklenerek, pembeleşinceye kadar kavrulur. Sütte aynı şekilde yavaş yavaş dökülerek topaklanmaması için sürekli karıştırılır. (Topaklanmayı engellemek için ben el blenderı kullanıyorum) Beşamel sos boza kıvamına geldikten sonra patlıcan ve tuz eklenir. Bulamaç halini alıncaya kadar karıştırılır. En son kaşar peyniri ilave edilir. Alta beğendi, üstüne et sote koyularak sıcak sıcak servis yapılır. (Eğer hemen yemeyecekseniz servis yapmaya yakın beşamel sosu ısıtıp, kaşarı sonra ilave edebilirsiniz)

Afiyet Olsun…

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Find Wireless Deals at BestInCellPhones.com. | Thanks to iCellPhoneDeals.com Free Cell Phones, Find Highest CD Rates and Incinerador De Grasa Revisión