Dana Madalyon, Ratatouille ve Kurutulmuş Domates sos ile


Facebook’tan Gülseren’in Mutfağı’nı takip edenler geçen hafta Cucinox ve Pratik Ev Yemeklerinin düzenlemiş olduğu yarışma ile Mutfak Sanatları Akademisi’nde yemek yaptığımızı biliyorlar:) Şefimiz Hakan Şen’in hazırlamış olduğu menü şahaneydi. Yemek yaparken çok keyif aldık, yaptığımız yemekleri yemesi daha da zevkliydi. Yemek yapmayı seviyorsanız bu güzel deneyimi hepinize öneririm. Şeften almış olduğum bu muhteşem etin tarifini sizinle paylaşıyorum. Malzemelerin çok olduğuna bakmayın. Yarım saat 45 dakikada hazırlanıyor…

Malzemeler:

2 adet dana bonfile
1 adet patlıcan
1 adet kabak
Yarım kırmızı biber
Yarım sarı biber
Yarım dolmalık yeşil biber
50 gr. kurutulmuş domates (ince uzun doğranmış)
Yarım soğan
2 diş sarmısak
100 gr. demi glace sos
50 gr. krema
tuz
karabiber
zeytinyağı

Yapılışı:
Bonfileler tuz ve karabiber ile lezzetlendirildikten sonra az zeytinyağı ile iyice kızdırılmış tavada mühürlenir. (Mühürleme yöntemi etin suyunu dışarı salmaması için yapılır). Etlerin mühürlenmesi için dışının hafif kızarması yeterlidir. 180 derecede önceden ısıtılmış fırının orta bölümüne tepsi ile birlikte etler konulur (Sevdiğiniz pişme derecesine göre süresini ayarlayabilirsiniz)

Sebzeler küp küp doğranır. Yemeklik doğranmış soğanın yarısı zeytinyağı ile sotelendikten sonra sebzeler eklenir ve yumuşayana kadar ara ara karıştırılarak pişirilir.

Başka bir tavada kalan soğan ve ince kıyılmış sarmısaklar az zeytinyağında hafif kavrulur. Kurutulmuş domates eklenir. 2-3 dakika domatesler ile pişirdikten sonra demi glace sos ve krema ilave edilir. Suyunu çekip krema kıvamına gelince ateşten alınır.

En alta sotelenen sebzeler, üzerine et ve en üstüne kurutulmuş domates sosu dökülerek servis yapılır (Metal pişirme halkalarını kullanırsanız servis yaparken daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz)

Afiyet olsun..

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Find Wireless Deals at BestInCellPhones.com. | Thanks to iCellPhoneDeals.com Free Cell Phones, Find Highest CD Rates and Incinerador De Grasa Revisión